Zawody wysokiego ryzyka – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
14.12.2016
Ryzyko zawodowe,
Niektórzy ludzie wybierają zawody, dzięki którym mogą całe dnie przebywać w bezpiecznym biurze. Inni natomiast wolą spędzać swój czas w mniej dogodnych, jednak na pewno bardziej interesujących, warunkach. Zanim zdecydujemy się na zmianę profesji, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ukończenie kursu BHP i stosowanie się do jego zasad jest nieodłącznym elementem zawodów wysokiego ryzyka.
Nie podejmuj pracy, jeśli nie masz 100% kwalifikacji!
Jest to bardzo oczywisty punkt, jednak niestety trzeba pamiętać o tym, że nadal wiele osób kłamie w CV lub zawyża poziom swoich umiejętności. Warto nadmienić, że proceder ten jest nielegalny. Decydując się na pracę w biurze przysporzymy sobie takim zachowaniem wiele nieprzyjemności, jednak nie będą one zagrażać naszemu życiu. Zupełnie inaczej wygląda ta kwestia w przypadku niebezpiecznych zawodów. Dlatego zanim podejmiemy wymagającą pracę, bądźmy w 100% pewni tego, że sprostamy powierzonym nam obowiązkom.
Profesjonalny ubiór
Odzież ochronna stworzona jest, by chronić nasze zdrowie. Jej unikalne wzory i materiały często nie tworzą eleganckiego wizerunku, ale zabezpieczają m.in. przed poparzeniem czy uszkodzeniem skóry. W wielu punktach gastronomicznych wymaga się noszenia antypoślizgowych butów, które pozwalają uniknąć poślizgu i upadku w pracy. Nie kwestionujmy więc lat doświadczeń i zawsze zakładajmy odzież i obuwie robocze.
Odpowiedni sprzęt ochronny
Niektóre zadania wymagają stosowania odpowiedniego sprzętu ochronnego, aby móc bezpiecznie pracować. Na przykład gogle ochronne powinny być noszone przez chemików czy spawaczy, by uniknąć obrażeń oczu. Pracownicy budowlani powinni nosić kask, żeby zapobiec urazom głowy. Sprawdź w instrukcji stanowiskowej lub na piktogramach umieszczonych na maszynach, jaki rodzaj środków ochrony indywidualnej Cię obowiązuje na danym stanowisku pracy.
Częsty udział w szkoleniach i kursach
Pracodawcy, którzy zatrudniają ludzi do prac wysokiego ryzyka, często zapewniają dostęp do seminariów i instruktaży dotyczących bezpieczeństwa. Na pewno warto korzystać z takich szkoleń i brać w nich czynny udział. Kursy BHP lub kursy pierwszej pomocy są w stanie wpłynąć na to, że przez wiele lat będziemy cieszyli się zdrowiem, a w razie wypadku będziemy wiedzieć, jak postępować.
Nie trać czujności!
Posiadając wieloletnie doświadczenie w danym zawodzie łatwo stracić czujność i zachowywać coraz mniejsze środki ostrożności. Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego, czy pracujemy rok czy 20 lat, nadal powinniśmy być tak samo uważni. Starajmy się co kilka miesięcy odświeżać swoją wiedzę na temat np. pierwszej pomocy przedmedycznej. Pamiętajmy o tym, że być może pewnego dnia, będziemy w stanie dzięki tym umiejętnościom uratować życie swoje lub współpracowników.
Zanim podejmiesz pierwszą pracę wysokiego ryzyka, skontaktuj się z konsultantami z BHP Center, którzy rozwieją wszystkie wątpliwości dotyczące niebezpieczeństwa w danym zawodzie.