Wypadek w pracy, który może skutkować urazem kręgosłupa – jak prawidłowo udzielić pomocy w takiej sytuacji?
09.05.2019
BHP, Pierwsza pomoc, Ryzyko zawodowe,
Gdy podejrzewasz uraz kręgosłupa u poszkodowanego, czynności związane z udzieleniem pierwszej pomocy znacząco różnią się od tych, które należy wykonać podczas upadku, stłuczenia kości czy podobnego wypadku w pracy.
Ranny z prawdopodobnie uszkodzonym kręgosłupem potrzebuje natychmiastowej, specjalistycznej pomocy służb ratunkowych. Do ich przyjazdu zrób wszystko, aby zabezpieczyć pokrzywdzonego, a przy tym nie pogorszyć jego stanu.
Jak prawidłowo wykonać wszystkie czynności? Przeczytaj i sprawdź.
Jak rozpoznać, że poszkodowany uszkodził kręgosłup?
Jeżeli osoba ranna jest przytomna, wystarczy zapytać jak się czuje. Pokrzywdzeni najczęściej wskazują bolące miejsca – niektórzy nawet konkretny kłujący lub pieczący obszar na plecach. Jeśli masz taką możliwość, obejrzyj kręgosłup rannego bez zmiany ułożenia jego ciała – zdarty naskórek lub stłuczenia w tych okolicach bardzo często potwierdzają uraz.
Gdy masz do czynienia z osobą nieprzytomną, która nie oddycha – niezależnie od tego, czy podejrzewasz u niej uraz kręgosłupa, czy też nie, niezwłocznie przystąp do resuscytacji.
Pierwsza pomoc przy podejrzeniu urazu kręgosłupa
Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić podczas udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej, u której podejrzewasz uraz kręgosłupa, to zapewnienie prawidłowego oddechu. Pamiętaj, że najważniejsze jest ratowanie życia rannego – nawet jeśli przy udrożnieniu dróg oddechowych naruszysz kręgi szyjne.
Jeśli poszkodowany jest przytomny i oddycha, nie układaj go w pozycji bocznej ustalonej. Nie przenoś go z miejsca na miejsce, nie ruszaj głowy, barków ani bioder. Takie działania mogą przesunąć kręgi oraz uszkodzić rdzeń kręgosłupa, a to wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – m.in. kalectwem. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia – zarówno Twojego jak i rannego. Jeżeli musisz przenieść poszkodowanego, poszukaj czegoś co przypomina twarde nosze – długiej deski, drzwi, itp. W ten sposób, zachowując szczególną ostrożność, możesz wynieść ranną osobę z budynku lub terenu zagrożonego niebezpieczeństwem.
Co zrobić, jeśli ranny jest przygnieciony rusztowaniem lub przysypany gruzem? Nie przesuwaj żadnych przedmiotów znajdujących się bezpośrednio pod poszkodowanym – nawet jeśli Cię o to poprosi. Natomiast usuń niezwłocznie te elementy, którymi jest przyciśnięty.
Pamiętaj, aby nie podawać żadnych leków osobie poszkodowanej. Jeśli ranny nalega, a lekarz jeszcze nie przyjechał na miejsce wypadku, taka osoba powinna sama zażyć dany preparat.
Rodzaje możliwych urazów: uszkodzenie odcinka szyjnego oraz piersiowo-lędźwiowego
Uszkodzenie odcinka szyjnego powstaje najczęściej w wyniku mocnego uderzenia w głowę, np. upadku z wysokości. Jeśli ranny wskazał Ci to konkretne miejsce jako możliwe źródło bólu, powinieneś odpowiednio usztywnić jego czaszkę. Obłóż delikatnie głowę po bokach czymś małym i ciężkim, na przykład małymi woreczkami z piaskiem. Przymocuj je do czoła za pomocą bandaża, a następnie usztywnij nim barki poszkodowanego.
Gdy ranny wskazuje na ból, który usytuowany jest niżej, w okolicach klatki piersiowej lub lędźwi, pamiętaj, że taki uraz mógł powstać w wyniku upadku z wysokości na grzbiet, pośladki lub wyprostowane nogi. W takim przypadku oprócz usztywnienia głowy oraz barków, zabandażuj również miednicę i podudzia. Jeśli masz taką możliwość, podłuż poszkodowanemu pod kolana koc zwinięty w rulon.
Podsumowanie
Wypadek w pracy może zdarzyć się nawet najlepszemu pracownikowi – wtedy najważniejsza jest szybka i właściwa reakcja. Niezależnie od tego, czy jesteś kierownikiem, czy podwładnym - bądź przygotowany na każdą możliwą sytuację w swoim zakładzie. W tym celu przeczytaj artykuły o pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem elektrycznym oraz przy najczęstszych urazach kończyn