Szkolenie BHP w czasie pandemii
10.03.2022
Aktualności, BHP, Dla specjalistów, Obowiązki BHP pracodawcy,
Pracodawca odpowiada za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Do jego obowiązków należy między innymi pilnowanie kalendarza szkoleń z dziedziny bezpieczeństwa swoich pracowników. Co uległo zmianie w kwestii przeprowadzenia szkoleń BHP w czasie pandemii COVID-19?
Szkolenia bhp a ustawa
Należy powołać się na Ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i służby w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:
- pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;
- pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;
- pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2;
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
Szkolenie wstępne BHP może być więc przeprowadzone w formie samokształcenia kierowanego. Do takich form zaliczamy e-learning, przykład to szkolenie wstępne BHP online dla kadry robotniczej.
Jeśli chodzi o szkolenia okresowe bhp, również powołując się na wyżej wymienioną ustawę, kwestia wygląda następująco: w przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii, termin ten wydłuża się. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, szkolenie trzeba będzie nadrobić w ciągu 60 dni.
Czy pracodawca może zlecić przeprowadzenie szkoleń okresowych tak jak przed pandemią?
Jak najbardziej, z zachowaniem reżimu sanitarnego (konieczność zastosowania środków ochrony osobistej, dezynfekcji i dystansu między pracownikami). Stanowisko głównego inspektora pracy nie wyklucza możliwości przeprowadzania szkoleń w dotychczasowej formie. Pamiętajmy, że większość stanowisk pracy (poza osobami na stanowiskach robotniczych) może takie szkolenie wykonać w formie zdalnej - samokształcenia, e-learningu, wideokonferencji. Wykonanie szkoleń jest więc korzystne dla pracodawcy - okres ważności szkolenia okresowego zostaje zachowany i w razie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego nie będzie potrzeby uzupełniania szkoleń w krótkim terminie.
Kwestia kontrolnych badań lekarskich
Jeśli chodzi o badania profilaktyczne u lekarza medycyny pracy, w czasie pandemii nie trzeba powtarzać badań okresowych. Na ich uzupełnienie pracodawcy będą mieli 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Badania wstępne i kontrolne należy wykonywać nadal, ale jeśli lekarz medycyny pracy nie będzie dostępny, orzeczenie może wydać inny lekarz. Więcej o badaniach lekarskich przeczytasz w artykule "wstępne oraz okresowe badania lekarskie - czemu są takie ważne"?
Podsumowując, przeszkolenie pracownika z zakresu BHP przed rozpoczęciem pracy jest obowiązkowe. Szkolenia wstępne BHP należy więc przeprowadzać nadal, bez zmian, natomiast w czasie pandemii można wybrać inną, zdalną formę kształcenia.
Źródła: