Szkolenie wstępne BHP
Szkolenia wstępne z BHP to obowiązek każdego pracodawcy, który zatrudnia nowego pracownika. Podczas szkolenia nowo zatrudnieni pracownicy wprowadzani są w komplet zagadnień dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, w którym będą pracować. Szkolenia BHP spełniają zatem ważną funkcję w procesie wdrożeniowym i warto zadbać o to, by były przeprowadzane w sposób merytoryczny.
Szkolenia wstępne z bezpieczeństwa i higieny pracy – kto może prowadzić?
Szkolenie wstępne z BHP musi zapewnić pracodawca. Dotyczą one każdego nowego pracownika w danym zakładzie pracy. Nie oznacza to jednak, że szkolenia z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy może przeprowadzać wyłącznie osoba, która jest zatrudniona w tym zakładzie. Pracodawca może korzystać z usług firmy zewnętrznej, która zapewni nowo zatrudnianym pracownikom odpowiedni proces wdrożenia do zasad bezpiecznej i higienicznej pracy. Dlaczego warto z korzystać z takich usług i jak przekładają się na korzyści firmy?
- Pracodawca powierza wprowadzenie pracowników w zasady bezpieczeństwa i higieny pracy organizacji, która zajmuje się szkoleniami wstępnymi na co dzień. Oznacza to, że przekazywana wiedza i zasady są zawsze zgodne z najnowszymi wytycznymi, aktualne i dostarczają pracownikom niezbędnej wiedzy z tego obszaru.
- Szkolenia wstępne BHP spełniają wszelkie wymogi prawne, dzięki czemu pracodawca zyskuje kompletną wiedzę o tym, jak przygotować dokumentacje firmowe poszczególnych pracowników. Z taką wiedzą dużo łatwiej o organizację tego, co może być potrzebne przy ewentualnej kontroli.
- Szkolenia wstępne BHP mogą być przeprowadzane każdorazowo przy zatrudnianiu mniejszych lub większych grup pracowników. Wszelkie wymogi prawne z tego obszaru są spełnione, co z pewnością wpływa również na komfort samego pracodawcy.
Po zakończeniu szkolenia wypełniana jest karta szkolenia wstępnego BHP. Wypełnienie wszystkich obowiązków z zakresu BHP przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy, to zdecydowane ograniczenie ryzyka popełnienia przez niego błędów, które mogą być niebezpieczne zarówno dla niego, jak i jego współpracowników, czy samej firmy. To również obowiązek prawny, którego żaden pracodawca nie może zignorować.
Szkolenia wstępne BHP online – wygodna forma dla każdej strony
Szkolenie wstępne BHP online? Istnieje taka możliwość. Szkolenia tego rodzaju mogą być przeprowadzane zarówno w formie stacjonarnej, jak i za pomocą dostępnych narzędzi internetowych, które służą do komunikacji. Dzięki możliwościom, jakie dają telekonferencje można przeprowadzić m.in. szkolenie wstępne. Podczas takiego szkolenia nowi pracownicy otrzymują taki sam komplet niezbędnej wiedzy, jaki otrzymują podczas klasycznego szkolenia stacjonarnego. Jednak dla wielu pracodawców organizacja szkolenia BHP w takiej formule jest o wiele łatwiejsza.
- Sprawdza się w przypadku pracownika zatrudnionego do pracy zdalnej. Bierze on udział w szkoleniu bez konieczności osobistego stawiennictwa w siedzibie firmy. W ten sposób można przeszkolić w tym samym czasie wiele osób, nawet jeśli znajdują się w różnych miejscach kraju, czy świata.
- Organizator szkolenia nie musi posiadać dedykowanej sali konferencyjnej, a przeszkolenie pracownika może odbywać się w jego miejscu pracy. Wystarczy jedynie dostęp do komputera z Internetem.
- Jeśli tylko szkolenie wstępne ma charakter ogólny i nie zakłada ćwiczeń praktycznych, np. z udzielania pierwszej pomocy, w formie elektronicznej będzie niosło taką samą wartość, jak w formie stacjonarnej.
Szkolenia wstępne BHP zakładają wprowadzenie pracownika do ogólnych zasad BHP i zasad przeciwpożarowych, a także zasad udzielania pierwszej pomocy. Następnie już po stronie pracodawcy odbywa się instruktaż stanowiskowy, który dotyczy zasad bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczący stanowiska, np. ogólne zasady pracy przy komputerze. Osoba przeprowadzająca szkolenie musi mieć wiedzę i narzędzia do tego, by zapewnić właściwą realizację programu instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego. To gwarantuje, że pracownicy zostaną właściwie wdrożeni do tematu BHP i PPOŻ, a ta wiedza posłuży im do wykonywania swoich obowiązków w sposób bezpieczny i higieniczny.
Szkolenia BHP – ważne dla pracodawcy i dla pracowników
Szkolenie BHP to ważna część procesu wdrożeniowego nowego pracownika, ale również troski o pracowników już wtedy, gdy pracują w firmie dłużej. Wszelka wiedza, która jest przekazywana w ramach takich szkoleń, skupia się nie tylko na obowiązkach, które muszą wykonywać, by wyczerpywać prawne wymogi BHP i PPOŻ. Chodzi również o komfort i bezpieczeństwo pracy ich samych, a także całego zespołu, w ramach którego funkcjonują.
Pracownicy wprowadzani są w zagadnienia z obszaru ich bezpieczeństwa na danym stanowisku. Chodzi o zasady przeciwpożarowe, higieny pracy, zasady poruszania się w poszczególnych strefach, czy zasady korzystania z podstawowych sprzętów, które są im przydzielane w ramach wykonywania konkretnych obowiązków. Jednak ważne zadania służby BHP to również przekazanie pracownikom, jakie są ich prawa w związku z wejściem w struktury konkretnego zakładu pracy. Do zadań danego pracodawcy bezpośrednio po przyjęciu pracownika na konkretne stanowisko, należy bowiem zapewnienie mu odpowiednich narzędzi i warunków, zgodnych z najaktualniejszymi wytycznymi. Szkolenie wstępne BHP będzie dotyczyło również przekazywania wiedzy z zakresu czasów pracy, odpowiednich przerw, dostępu do odpowiedniej ochrony na poszczególnych stanowiskach pracy i dostępu do świadczeń, które wynikają z przepisów prawa w zakresie BHP. Dzięki spełnianiu tych wymogów, pracodawca zapewnia swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne miejsce pracy, a to dobry początek owocnej współpracy.
Środowisko pracy nie jest bowiem bez znaczenia. Komfort i bezpieczeństwo pracowników to również komfort i bezpieczeństwo pracodawcy. Pracownik służby bezpieczeństwa ma to na uwadze podczas czynności, dzięki którym obie strony są zaznajomione z przepisami prawa i najważniejszymi działaniami z obszaru BHP i PPOŻ.
Szkolenie pracownika z zakresu BHP – wstępne i okresowe
Należy pamiętać, że szkolenie BHP nie odbywa się jedynie na początku wykonywania pracy, ale musi mieć miejsce również cyklicznie, by wiedza była aktualna i odświeżona. Czas, który może upłynąć między takimi szkoleniami jest różny, w zależności od charakteru stanowiska, na którym zatrudniony jest dany pracownik. Szkolenia w celu przypomnienia zasad BHP należy powtarzać następująco:
-
- Co rok, jeśli dotyczy pracowników na stanowiskach robotniczych niebezpiecznych, których charakter pracy wiąże się z większymi zagrożeniami ze względu na wykonywanie prac szczególnie niebezpiecznych.
- Co 3 lata w przypadku pracowników na stanowiskach robotniczych.
- Co 5 lat, jeśli chodzi o pracowników służby BHP, pracowników mniej narażonych na czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe, pracowników inżynieryjno-technicznych, czy pracowników na stanowiskach kierowniczych, a także pracowników służby BHP
- Co 6 lat w przypadku pracowników administracyjno-biurowych. Jednak pierwsze szkolenie okresowe zaliczą w ciągu roku od dnia zatrudnienia, a jeśli są to stanowiska kierownicze – w ciągu sześciu miesięcy.
Szczegółowe zasady przeprowadzania i organizacji szkoleń zostały określone w rozporządzeniu ministerstwa w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ujęto tam zarówno odbycie instruktażu ogólnego i stanowiskowego wstępnego, jak i cykliczną organizację szkoleń bhp w zależności od stanowiska, które zajmuje dany pracownik.
Zapoznanie pracowników z metodami bezpiecznego wykonywania pracy i sposobami ochrony przed zagrożeniami, które występują na konkretnych stanowiskach, ma ogromne znaczenie. Dlatego ważne jest, by pracodawca powierzył to działanie organizacji kompetentnej lub miał w swoich strukturach osobę, która się tym zajmuje we właściwy sposób. To bowiem droga do uniknięcia wielu zagrożeń, które są przyczyną niekorzystnych sytuacji zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Realizacja właściwego programu to zabezpieczenie dla obu stron.
Opinie o naszej firmie