Stres nieodłącznym elementem pracy biurowej
18.09.2017
BHP,
Stres to zjawisko, którego doświadcza bardzo wielu Polaków. Jednym z głównych czynników stresogennych jest praca. Według badań Polska należy do najbardziej zestresowanych krajów, co wiąże się z nieumiejętnością radzenia sobie ze stresem w pracy. Rozwiązaniem mogą być najnowsze trendy, które dotarły do nas z zagranicy (smart working i employer-friendly), które wykorzystuje się w przestrzeni biurowej.
Stres jest nieodłączną częścią pracy, dotyka przedstawicieli wielu zawodów, również osoby zatrudnione w biurze. Wśród najbardziej stresujących zawodów trzecie miejsce, po prezenterze telewizyjnym i taksówkarzu, zajmuje specjalista PR, na czwartej pozycji znalazł się pracownik korporacji wyższego szczebla. Stres w małych dawkach działa motywująco, pobudza do działania, jednak po przekroczeniu pewnego poziomu emocji może przynieść odwrotny skutek. Efektami takiego „przedawkowania” może być długotrwałe zmęczenie, brak koncentracji, irytacja, spadek odporności i wypalenie zawodowe.
Stres zostawiony w pomieszczeniach relaksu
Ważnym zadaniem stawianym pracodawcy jest właściwa aranżacja miejsca pracy. Chodzi o zaprojektowanie wnętrza tak, aby tworzyło komfortowe warunki pracy. Takie otoczenie sprzyja obniżeniu poziomu stresu odczuwanego przez pracowników. Najnowsze badania pokazują, że w miejscu pracy powinny znaleźć się pomieszczenia formalne oraz izolowane akustycznie, pozwalające na wyciszenie się oraz zrelaksowanie i zmianę pozycji ciała. Przykładem firm odpowiednio organizujących przestrzeń dla pracowników może być Google. W Zurychu pracownicy tej firmy mają do swojej dyspozycji boisko do gry w koszykówkę, natomiast w Dublinie zatrudnieni mogą zrelaksować się w przygotowanej na ich potrzeby bibliotece. Najciekawszą opcję przygotowało Google dla swoich pracowników w Toronto - mini pole golfowe na dachu budynku.
Smart-meble, czyli wygoda i relaks
Meble nie wyeliminują stresu u pracowników, jednak sprawią, że poczują się oni komfortowo, co przełoży się na wykonywane przez nich obowiązki. Nowoczesne meble i elementy wyposażenia biur (np. zestaw sof, foteli i puf z wysokimi ściankami, zapewniające izolację akustyczną) sprawdzą się na stanowiskach wymagających większej koncentracji, podczas nieformalnych rozmów, a także podczas lunchu czy w chwili relaksu. Dostosowanie umeblowania do miejsca pracy jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, jednak coraz więcej polskich firm zaczyna dostrzegać potrzeby zestresowanych pracowników i poszukuje rozwiązań pozwalających dbać o wygodę osób zatrudnionych w biurze.
Strefa relaksu - smart working
W walce ze stresem pracowników wykorzystywane są strefy relaksu, chilloutroomy i wygodne meble, które zwiększają komfort pracy. W biurowcach ważna jest nie tylko aranżacja pomieszczeń, ale również model pracy, a najlepiej organizacja zadań pracowniczych w sposób umożliwiający zachowanie work-life balance. Nowoczesny model biznesowy (smart working) zakłada, że pracownik wykonuje swoje obowiązki służbowe w czasie wybranym przez siebie, jednak uzgadniając to wcześniej z pracodawcą. Według najnowszych badań ta metoda pracy przynosi wiele korzyści, ponieważ wpływa na optymalizację kosztów pracy oraz zwiększa efektywność i kreatywność osób zatrudnionych.
Stres jest poważnym zagrożeniem dla pracowników, znacząco utrudnia im wykonywanie zadań. Każdy pracodawca powinien zwrócić na to uwagę. Wypróbowanie takich rozwiązań, jak odpowiednie meble czy chwile relaksu w pracy, może okazać się skuteczne w walce ze stresem.
Oferty szkoleń z BHP dla pracowników biurowych sprawdź na BHP CENTER.