• E-learning E-learning
  • +48 12 307 04 16
  • Wybierz miasto: Kraków
Szkolenia okresowe - zapraszamy na naszą platformę e-learningową. Szczegóły na stronie online-center.pl lub w zakładce „Szkolenia e-learningowe”.

Strach, szok, panika – jak przezwyciężyć negatywne emocje w momencie wypadku?

29.11.2016

Strach i panika w czasie wypadku - BHP-CENTER.COM.PL

Osoby, które nigdy nie uczestniczyły w wypadku lub nie musiały udzielać pierwszej pomocy, zazwyczaj twierdzą, że byłby w stanie opanować swoje emocje i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Jednak, niestety, w sytuacjach zagrażających życiu, większość z nas po prostu nie wie, co właściwie należy zrobić. Każdy wypadek jest inny, ich uczestnikami mogą być zarówno osoby dla nas bliskie, jak i zupełnie obcy ludzie. Tylko kursy pierwszej pomocy są w stanie przygotować do odpowiedniego działania.

Musisz wiedzieć, co robić

Bez podstawowej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy jesteśmy praktycznie bez szans, by poradzić sobie z narastającą paniką. Widok krwi, rany, krzyki – nie tego się spodziewaliśmy. Wiele osób jest w takim szoku, że nie potrafią podejść do ofiary, a nawet sięgnąć po telefon, żeby zadzwonić po pomoc. Przez takie zachowanie skazujemy poszkodowanego na… czekanie. Czekanie w sytuacji, kiedy każda minuta decyduje o jego życiu.

Czynny udział na kursach pierwszej pomocy na pewno pomoże przezwyciężyć barierę, z jaką będziemy musieli się zmagać w trakcie wypadku. Podstawowa wiedza na temat tego, jak pomagać, doda nam odwagi i zmieni nas z panicznie przestraszonych obserwatorów w autentycznych bohaterów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Na podobnej zasadzie działają kursy BHP. Dzięki nim wiemy, kiedy i jak reagować, co należy do naszych obowiązków i jak możemy pomóc sobie i osobom w naszym otoczeniu. Zamiast biegać w amoku po zakładzie pracy w poszukiwaniu osoby, która wie jak się zachować, będziemy mogli samodzielnie podjąć odpowiednie kroki. (Sprawdź jak postąpić  czasie wypadku w pracy) Kiedy z kolei sami znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji, łatwiej będzie nam zachować zimną krew i zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia.

Brak działania jest gorszy niż próba pomocy

Pamiętajmy o tym, że wg polskiego prawa udzielenie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Osoby, które widząc innych w potrzebie, nie poinformują o tym odpowiednich służb oraz rozpoczną procedur pierwszej pomocy, podlegają każe pozbawienia wolności do 3 lat. Nie dotyczy to sytuacji, w której sami moglibyśmy narazić siebie na utratę życia lub zdrowia.

Firmy współpracujące