Przedsiębiorstwo i pierwsza przedmedyczna pomoc
12.05.2015
Aktualności, BHP,
Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy to element szkolenia BHP i jednocześnie wymóg Kodeksu Pracy na pracodawcy, by w zależności od rodzaju zagrożeń w przedsiębiorstwie wyznaczył osoby odpowiedzialne za udzielanie pomocy przedmedycznej w razie zaistniałych okoliczności. Zaniechania w tej kwestii, lub świadome nieudzielenie pomocy poszkodowanemu grozi bowiem odpowiedzialnością karną i pozbawieniem wolności do lat 3.
Kto może zostać wyznaczony do pierwszej pomocy?
Pracodawca zatrudniający każdą nową osobę w firmie ma obowiązek zapewnić jej szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników, jednak wiedza ta zdobyta wraz z kursem BHP z reguły jest bardzo ogólna i raczej nie przydaje się w sytuacji prawdziwego zagrożenia. Szczegółowe informacje o udzielaniu pomocy przedmedycznej uzyskać można jedynie na specjalnych kursach w firmach do tego przeznaczonych np. w BHP Center i taki kurs powinna przejść osoba, bądź osoby wyznaczone przez pracodawcę do pełnienia funkcji pierwszej pomocy.
W kwestii konieczności powtarzania tego typu szkoleń nie ma żadnych wyraźnych wytycznych, jednak dobrze jest odnawiać je co 2-3 lata. Ponadto należy pamiętać, by pracodawca poinformował pozostałych pracowników o osobie wyznaczonej i przeszkolonej, przekazał dane kontaktowe, oraz wyposażył miejsce pracy w apteczki, które pozwolą osobie odpowiedzialnej za pierwszą pomoc należycie wykonywać swoje zadania.