Prawo pracy w 2019 roku. Co się zmieniło?
18.01.2019
Aktualności,
Już w ubiegłym roku rząd zapowiadał duże poprawki w przepisach prawa pracy. Pomimo tego, że rewolucji nie wprowadzono, kilka zapisów zmieniło swój kształt. O które konkretnie chodzi?
Sposób wypłaty wynagrodzeń
Wielu pracowników otrzymywało wypłaty tylko i wyłącznie na konto bankowe, natomiast w kodeksie prawa pracy dalej widniał zapis o gotówce do rąk własnych. Właśnie dlatego ustawodawca postanowił uaktualnić przepis.
Od 1 stycznia 2019 roku podstawową formą rozliczenia umowy o pracę stał się przelew online. Co więcej, ustawa stanowi, że pracownik będzie mógł sam wybrać w jaki sposób będzie otrzymywał swoje wynagrodzenie. W grę wchodzą trzy opcje:
- wypłata na rachunek bankowy
- wypłata na konto
- wypłata gotówkowa
Rachunek bankowy w kodeksie nazywany jest podstawowym. Na nim można gromadzić pieniądze otrzymywane z tytułu umowy o pracę oraz innych świadczeń, na przykład socjalnych: 500+, renty, itp. Podstawowy rachunek bankowy jest w zupełności darmowy.
Jeśli pracownik będzie chciał otrzymywać wynagrodzenie do rąk własnych, to od 2019 roku będzie musiał powiadomić o tym pracodawcę, wypełniając stosowny wniosek – w formie elektronicznej lub pisemnej.
Nowe stawki płacy minimalnej
Warto wspomnieć również o podwyżkach płacy minimalnej, otrzymywanej w związku z trwaniem umowy o pracę. Od tego roku wynosi ona 2250 zł brutto, a po odliczeniu zaliczek na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy zostanie około 1634 zł.
Okresowe szkolenia BHP dla pracowników biur
Od początku stycznia 2019 roku weszły w życie nowelizacje ustaw dotyczących prawa podatkowego oraz gospodarczego. Zmiany dotyczą również obowiązku odbywania okresowego szkolenia BHP przez pracowników administracyjno-biurowych. Do tej pory, niezależnie od branży oraz firmy, każda zatrudniona osoba na powyższym stanowisku musiała odbyć taki kurs raz na minimum 6 lat. Aktualnie ta sprawa wygląda trochę inaczej.
Nie wdając się w szczegóły, to pracodawca będzie w obowiązku sporządzać ocenę ryzyka swojej firmy i decydować, czy w przedsiębiorstwie istnieje konieczność przeprowadzania okresowego szkolenia BHP. Jak ten przepis przełoży się na działania w praktyce?
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Pracownicy administracyjno-biurowi zwolnieni ze szkoleń BHP. Pomoc czy szkoda dla pracodawcy?
Dokumentacja pracownicza
Od początku tego roku pracodawcy mają możliwość prowadzenia elektronicznej dokumentacji pracowniczej. W związku z tym, firmy będą mogły zrezygnować z skoroszytów pełnych papierowych umów czy innych zaświadczeń.
Jeśli pracodawca zdecyduje się na e-dokumentację, tą pierwotną powinien przekazać na własność zatrudnionemu. Pracownik ma 30 dni na odebranie jej z działu kadr i płac, a jeśli tego nie zrobi, pracodawca powinien zniszczyć dokumenty po upływie 1 roku.
Ponadto, zmiany w kodeksie pracy mają związek z wprowadzoną dyrektywą Unii Europejskiej, powszechnie znaną jako RODO. Widać to w zapisach, które gwarantują poufność oraz kompletność dokumentacji pracowniczej. Poza tym, pracodawca od tego roku będzie musiał zapewnić takie warunki przechowywania, w których akta nie zniszczą się.
Dodatkowo, okres katalogowania tego typu dokumentów ulega zmianie. Od teraz, pracodawca jest zobowiązany przechowywać akta pracownicze przez 10 lat. Czas liczy się od końca roku, w którym pracownik lub pracodawca rozwiąże umowę.
W tym przepisie można znaleźć jednak wyjątki. Okres przechowywania takich danych wydłuża się w momencie, kiedy akta posłużą lub mogą posłużyć jako dowód w sprawie sądowej.
Świadectwo pracy
Od 2019 roku, pracodawca będzie musiał uzupełnić świadectwo pracy o następujące dane:
- jak długo będzie musiał przechowywać dokumentację danego pracownika
- informację o tym, że pracownik może odebrać akta po upływie miesiąca oraz obowiązku zniszczenia ich, jeśli zatrudniony nie zgłosi się po nie