Praca w okresie świątecznym
02.12.2019
Aktualności, BHP,
Pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok to dni ustawowo wolne od pracy. Niestety, nie we wszystkich branżach jest możliwa przerwa od wykonywania obowiązków. Lekarze, ratownicy medyczni, strażacy, kierowcy komunikacji miejskiej, kucharze - to tylko kilka przykładów zawodów, których przedstawiciele nawet w święta muszą kontynuować swoją pracę.
Czy pracownikom przysługuje za to jakaś rekompensata?
Podstawa prawna
Okoliczności pracy w święta reguluje Kodeks pracy oraz Ustawa z dn. 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. W Kodeksie pracy, w art. 15110 znajdziemy listę warunków,
w których praca w te dni jest dopuszczalna.
Co ważne, za pracę w niedziele i święta uznaje się czas od godziny 6.00 rano danego dnia do godziny 6.00 rano dnia następnego (przykładowo: Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia liczony jest od godziny 6.00 rano 25 grudnia do godziny 6.00 rano 26 grudnia).
Zakaz handlu
Należy pamiętać o tym, że zgodnie z polskim prawem w święta i w niektóre niedziele obowiązuje zakaz handlu. Wyjątek dotyczy jedynie placówek takich jak: stacje benzynowe, apteki i sklepy na lotniskach.
Rekompensata
Tym, którzy z powodu specyfiki swojego zawodu muszą odłożyć świąteczny wypoczynek na później, przysługuje rekompensata - dzień wolny lub podwójna stawka wypłaty.
Pracownik odbiera dzień wolny za pracę w niedzielę do 6 dni po lub przed taką niedzielą, w zamian za pracę w święto w przeciągu bieżącego okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest to możliwe pracownik pobiera wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek. Do pracy
w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedziele.
Nie tylko Święta Bożego Narodzenia
Dni ustawowo wolnych od pracy jest w roku sporo, samych świąt – trzynaście. Ich lista wygląda następująco:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia,
- niedziele.