Pierwsza pomoc - pierwsza szansa na przeżycie
09.10.2015
Aktualności, BHP,
Każdy z nas może być świadkiem wypadku. Wprawdzie na co dzień odganiamy od siebie tę dramatyczną perspektywę, jednak wystarczy szybki rzut oka na suche fakty - tylko na drogach co minutę dochodzi w Polsce do wypadku. Do tego dodajmy zagrożenia w miejscu pracy, szkole oraz innych miejscach niosących ze sobą wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia. Wnioski? Praktycznie na każdym kroku możemy być uczestnikami sytuacji, w której konieczne jest udzielenie komuś pierwszej pomocy.
Aby mieć pewność, że w razie potrzeby będziesz umiał udzielić potrzebującym pomocy we właściwy sposób, zapisz się na szkolenie pierwsza pomoc warszawa. Tego typu szkolenia prowadzone są cyklicznie, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, a udział w nich jest przeważnie bezpłatny. Instruktorami są doświadczeni lekarze oraz ratownicy medyczni. Na szkoleniu uczestnicy dowiadują się, jak rozpoznać charakterystyczne objawy wielu chorób i urazów oraz sposoby udzielania pomocy. Przykładowo, pozycja zalecana dla osoby przechodzącej wstrząs anafilaktyczny niekoniecznie może być bezpieczna dla cierpiącego na atak serca.
Na kurs pierwszej pomocy przedmedycznej warszawa omawiane są także podstawowe techniki pierwszej pomocy, takie jak masaż serca 30:2, sprawdzanie obecności tętna o oddechu, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, opatrywanie oraz unieruchamianie kontuzjowanych kończyn jak również zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że tego typu zajęcia są Ci potrzebne, być może zachęci cię do tego przykład sytuacji nieco bliższy życiu codziennemu: zadławienia. Praktycznie każdy z nas przeżył w swoim życiu sytuację, w której my lub ktoś z naszych znajomych, zaaferowani śmiechem lub rozmowami przy stole, zachłysnęliśmy się jedzeniem. W tej sytuacji skuteczne zwykle okazuje się klepanie po plecach, jednakże nie zawsze to wystarcza.
Innym przykładem jest uczulenie na jad owada. Praktycznie każdy letni piknik lub obiad na świeżym powietrzu łączy się z koniecznością uważania na zawartość własnej szklanki - jeśli do napoju wpadnie osa, nieszczęście gotowe. Połknięcia owada często traktowane jest jak wyrok, gdyż czasu na podjęcie właściwej reakcji jest naprawdę niewiele, zresztą zwykle o wiele mniej niż potrzeba na przyjazd karetki pogotowia. Istnieje jednak szansa na uratowanie życia poszkodowanego. Jak tego dokonać? Właśnie tego uczą kursy pierwszej pomocy.
Sposoby radzenia sobie w sytuacji nagłych i niespodziewanych wypadków z pewnością zainteresują w szczególności nauczycieli. Ten specyficzny zawód charakteryzuje się pracą z dziećmi, które z racji swych nieprzewidywalnych zachowań oraz braku wyobraźni często ulegają różnym wypadkom. Właśnie z myślą o nauczycielach powstał kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli warszawa. Kurs ten uwzględnia charakterystykę najczęstszych wypadków oraz urazów, do których dochodzi w środowisku szkolnym oraz na szkolnych wycieczkach. Dzięki podnoszeniu swoich kompetencji także w zakresie medycyny, pedagog może zapewnić swoim podopiecznym lepszą, bardziej kompleksową opiekę.