Koronawirus COVID-19 – najważniejsze informacje dla pracowników i pracodawców
17.03.2020
Aktualności,
W środę, 4 marca 2020 roku u pierwszego pacjenta w Polsce oficjalnie potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19. Liczba zarażonych pacjentów wciąż rośnie.
Wirus, o którym media pierwszy raz alarmowały w grudniu ubiegłego roku, został już zdiagnozowany u pacjentów w ponad stu krajach. Do Europy najprawdopodobniej przedostał się z Chińskiego Wuhan. Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę, która ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. Które punkty ustawy są najważniejsze dla pracodawców i pracowników?
Praca zdalna
Przed wprowadzeniem spec ustawy pracodawca mógł prosić pracowników o pozostanie w domu, ale nie mógł im tego narzucać. Obecnie, zgodnie z art. 3 pracodawca „może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)".
Pracodawca powinien udostępnić podwładnym odpowiednie narzędzia pracy – nie może wymagać, aby pracownicy wykonywali obowiązki na swoich prywatnych laptopach czy telefonach.
Niestety nie w każdej branży praca zdalna jest możliwa. Tzw. home office dotyczy głównie pracowników administracyjno-biurowych.
Usprawnienia dla rodziców
Jeśli z powodu zagrożenia koronawirusem zamknięte zostaną żłobki, przedszkola i szkoły, rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8. Zasiłek ten przysługuje na okres maksymalnie 14 dni.
L4 przez telefon
Adam Niedzielski – szef Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował na swoim Twitterze, że została uruchomiona Telefoniczna Informacja Pacjenta ( 800 190 590).
Na infolinii można uzyskać numer do Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w której jest realizowana tzw. teleporada. Lekarz wysłucha pacjenta i w razie, jeśli uzna to za konieczne – zdalnie wystawi zwolnienie.
Rozwiązanie to ma zapobiegać gromadzeniu się pacjentów, u których występują niepokojące objawy, na izbach przyjęć i w przychodniach. Zmniejszy to ryzyko roznoszenia wirusa.
Odmowa delegacji
Zgodnie z Kodeksem Pracy pracownik powinien stosować się do poleceń pracodawcy, w tym tych dotyczących delegacji służbowych. Wyjątki dotyczą kobiet w ciąży oraz osób posiadających dzieci w wieku do 4 lat.
Jednocześnie obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy gwarantujących ochronę życia i zdrowia pracowników. Polecenie wyjazdu służbowego w zagrożone rejony można więc uznać za niedopełnienie tego obowiązku.
Jeśli pracownik obawia się o swoje zdrowie, powinien w porozumieniu z pracodawcą przełożyć zagraniczne delegacje.
Szkolenia BHP bez zmian
Na ten moment ustawodawca nie uchylił obowiązku szkolenia pracowników w zakresie BHP. Oznacza to, że zgodnie z przepisami wszyscy nowi pracownicy muszą odbyć szkolenie wstępne, a pracujący dłużej – powtarzać szkolenia okresowe, jeśli utraciły już ważność.
Szkolenia BHP nie niosą ze sobą większego ryzyka, niż wykonywanie codziennych obowiązków – w ich trakcie pracownicy przebywają w tym samym zespole, w którym spotykają się i pracują każdego dnia.
Profilaktyka
Koronawirusy to drobnoustroje wywołujące infekcje układu pokarmowego i oddechowego. COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową. W związku z tym niezwykle ważna jest higiena. W pomieszczeniach socjalnych warto rozwiesić plakaty informujące, jak poprawnie myć ręce oraz jak postępować jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy.
Dobra praktyka to zakup dozowników z żelem i mydłem antybakteryjnym oraz dezynfekcja klamek i poręczy. Jeśli jest to możliwe, warto ograniczyć przebywanie pracowników w biurze oraz zawiesić wyjazdy służbowe.