Klimatyzacja w miejscu pracy – włączać czy nie włączać?
18.07.2018
BHP, Ergonomia pracy,
Wraz z nadejściem lata, w większości biur włączana jest ona – klimatyzacja. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej pracy podczas upałów, a niektórzy narzekają na chłód i okrywają się swetrami. Jak powinien się zachować w tej sytuacji pracodawca? Zgodnie z przepisami bhp musi zapewnić on pracownikom odpowiednią temperaturę w miejscu pracy. Czy oznacza to konieczność korzystania z klimatyzacji? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Odpowiednia temperatura – czyli jaka?
Warunki panujące w miejscu pracy mają bezpośredni wpływ na wydajność pracowników. Przepisy (zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 roku) wyraźnie określają wysokość temperatury minimalnej, która ma wynosić 14 stopni w pomieszczeniach, w których wykonuje się pracę fizyczną i 18 stopni w pomieszczeniach biurowych. 30 stopni to z kolei wartość maksymalnej temperatury powietrza, jaka może panować w miejscu pracy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule o temperaturze w miejscu pracy.
Klimatyzacja a przepisy bhp
Klimatyzacja w miejscu pracy powinna pojawić się nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim na komfort pracowników. Przed przystąpieniem do jej instalacji, pracodawca musi pamiętać o kilku ważnych czynnikach, które reguluje wspomniane w powyższym akapicie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Pozwolimy sobie zacytować jego fragment:
- Powietrze doprowadzane do pomieszczeń pracy z zewnątrz przy zastosowaniu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej powinno być oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia.
- Klimatyzacja lub wentylacja nie może powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy. Nie dotyczy to wentylacji awaryjnej.
- Strumień powietrza pochodzący z urządzeń wentylacji nawiewnej nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.
Czy klimatyzacja ma szkodliwy wpływ na zdrowie?
Klimatyzacja może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie – jeśli klimatyzator jest zanieczyszczony, ustawiony w złym miejscu lub na zbyt niską temperaturę. Przestrzeganie zasad, które wyszczególniliśmy powyżej, wyeliminuje takie ryzyko. Nie można jednak zaprzeczyć, że klimatyzacja przyczynia się do przesuszania powietrza – właśnie to jest przyczyną bólów gardła i przeziębień, na które uskarżają się jej przeciwnicy.
Na szczęście można łatwo temu zaradzić – wystarczy umieścić w miejscu pracy nawilżacz powietrza i doradzić swoim pracownikom, aby często zwilżali gardła, popijając wodę.
O udostępnianiu przez pracodawców napojów pisaliśmy w tym artykule - Bezpieczne warunki pracy - napoje.