Karta szkolenia wstępnego BHP 2022 - pobierz wzór PDF, Word
02.03.2022
Aktualności, BHP, Dla specjalistów, Obowiązki BHP pracodawcy,
Karta szkolenia wstępnego BHP to dokument wystawiany po szkoleniu wstępnym, który widnieje w aktach osobowych pracownika. Jego wzór jest ujęty w stosownym rozporządzeniu. Jak powinien wyglądać ten dokument?
Dla kogo szkolenie wstępne bhp?
Szkolenie wstępne jest wymagane dla osób rozpoczynających pracę. Co ważne, powinno się odbyć w pierwszym dniu pracy, przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Na pełne szkolenie wstępne składa się: instruktaż stanowiskowy oraz instruktaż ogólny. Prowadzone jest przez specjalistę ds. BHP lub inspektora.
Podstawy prawne
Aktualnie należy odnieść się do Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie ze wzorem, który widnieje w rozporządzeniu, na karcie szkolenia wstępnego powinny znaleźć się wymagane pola, takie jak:
nazwa komórki organizacyjnej
oznaczenie pracodawcy (przed zmianami była to pieczęć pracodawcy)
data instruktażu ogólnego
imię i nazwisko osoby odbywającej szkolenie
imię i nazwisko osoby przeprowadzającej instruktaż
data instruktażu stanowiskowego
Jak wypełnić kartę szkolenia wstępnego?
Należy pamiętać, że aby szkolenie było kompletne, pracodawca powinien pracownikowi przeprowadzić instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy. Wypełniamy więc punkt 1 - imię i nazwisko osoby odbywającej szkolenie, następnie punkt 2. W miejsce "nazwa komórki organizacyjnej" wpisujemy nazwę firmy, w której został zatrudniony pracownik. Jeśli chodzi o punkt 3, wpisujemy w nim datę instruktażu ogólnego. Pracownik swoim podpisem musi potwierdzić, że odbył instruktaż. W polu 3 należy również uzupełnić imię i nazwisko osoby przeprowadzającej instruktaż. Kolejny element - punkt 4 - instruktaż stanowiskowy uzupełnia się z dniem, w którym przełożony udzielił go swojemu pracownikowi. W polu "instruktaż stanowiskowy na stanowisku pracy" wpisujemy nazwę stanowiska, np. elektryk, sekretarka. Co ważne, jeśli pracownik zmieni stanowisko w obrębie tej samej organizacji, należy mu powtórzyć instruktaż stanowiskowy. Dlatego też pól na niego przeznaczonych jest więcej, kolejne są zapasowe. Więcej o instruktażu stanowiskowym przeczytasz na naszym blogu, w artykule "Co to jest instruktaż stanowiskowy? Czy jest obowiązkowy?".
Ważność szkoleń bhp
Szkolenia z zakresu BHP są ważne w zależności od rodzaju stanowiska pracy. Szkolenie wstępne jest ważne rok od dnia zatrudnienia. Wyjątkiem są stanowiska kierownicze - osoby zarządzające pracownikami powinny pierwsze szkolenie okresowe odbyć do roku od dnia zatrudnienia. Z kolei ważność szkoleń okresowych również różni się w zależności, od tego, jakie stanowisko piastuje pracownik, dla przykładu: dla osób na stanowiskach robotniczych - ważność trzy lata (z zaznaczeniem, że jeśli wykonują prace szczególnie niebezpieczne, wtedy jest to rok), na stanowiskach inżynieryjno-technicznych - ważność 5 lat, na kierowniczych - 5 lat.