Jak pracodawca powinien dbać o stan psychofizyczny pracownika?
19.02.2018
Obowiązki BHP pracodawcy,
Oprócz spełnienia podstawowych wymagań w zakresie bezpieczeństwa priorytetem dla pracodawcy powinno być utrzymanie odpowiedniego stanu psychofizycznego pracownika. Komfort w tej sferze ma istotne znaczenie dla jakości wykonywanej przez zatrudnionego pracy, co jednocześnie przekłada się na wymierne korzyści dla pracodawcy.
Optymalne warunki pracy i komfort psychofizyczny pracownika polegają przede wszystkim na dostosowaniu warunków i procesów pracy do jego możliwości. Ważne jest również zminimalizowanie wpływu czynników psychospołecznych, tj. dyskryminacja, mobbing i powstawanie sytuacji konfliktowych. Pomimo tego, że trudno jest całkowicie wyeliminować takie czynniki, ponieważ są one wpisane w grupę pracowniczą, to jednak pracodawca powinien zapewnić możliwie najlepsze warunki pracy i starać się stworzyć przyjazne środowisko pracy.
Prawidłowe warunki pracy i odpowiednia wentylacja
Ergonomiczne stanowisko pracy pozwala zadbać o najwyższy komfort pracownika. Pracodawca dbający o stan psychofizyczny zatrudnionego powinien w miarę możliwości zapewnić mu stanowisko pracy umożliwiające odpowiedni dostęp do naturalnego światła. Ważne, aby w pomieszczeniu, gdzie wykonywana jest praca, były duże, przestronne okna dodatkowo zaopatrzone w rolety i żaluzje chroniące przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
Miejsce pracy powinno być również wyposażone w klimatyzację zapewniającą odpowiednią temperaturę niezależnie od pory roku. Bardzo ważne jest, aby pracodawca pamiętał o zlecaniu regularnego czyszczenia klimatyzacji, co zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii.
Ergonomiczne stanowisko pracy powinno umożliwiać dostęp do wszystkich urządzeń potrzebnych do wykonywania zleconych zadań, a także swobodne poruszanie się w miejscu pracy.
Oświetlenie i przerwy w pracy
W okresie jesienno-zimowym wzrasta zapotrzebowanie na zużycie energii związanej z koniecznością dobrego oświetlenia stanowisk pracy. To znaczący element organizacji pracy, który wpływa nie tylko na jakość wykonywania zleconych zadań, ale również na poziom zmęczenia. Naukowcy udowodnili, że zbyt mała ilość światła może wywoływać u człowieka stany depresyjne. Dlatego do pomieszczenia, gdzie pracują pracownicy, powinno wpływać dużo naturalnego światła. Natomiast w okresie, gdy tego światła jest mniej, należy zapewnić im sztuczne oświetlenie. Jego natężenie nie powinno być mniejsze niż 500 luksów. Ponadto w razie potrzeby należy zadbać o oświetlenie miejscowe.
Na odpowiedni stan psychofizyczny pracownika wpływają komfortowe warunki pracy, ale muszą być one połączone z przerwami regeneracyjnymi. Każdy zatrudniony ma prawo do chwili relaksu w trakcie pracy. W tym czasie pracownik musi mieć zapewnione miejsce (np. pokój socjalny), gdzie może spokojnie zjeść posiłek czy napić się ciepłej herbaty.
Zapewnienie osobom zatrudnionym najlepszych warunków pracy, regeneracji i odpoczynku poprawia wizerunek pracodawcy, a jednocześnie przynosi konkretne efekty w formie zadowolonego i zdrowego pracownika.