Jak działa system sygnalizacji pożaru SSP? Przewodnik dla użytkowników
11.03.2025
Aktualności, Dla specjalistów,
Bezpieczeństwo jest niezwykle ważnym aspektem przebywania w dowolnym budynku. Systemy sygnalizacji pożarowej to nie tylko obowiązkowe, ale także niezwykle pomocne urządzenia, które zapewniają możliwość szybkiej reakcji w przypadku wykrycia pożaru. Sprawdź, jaka działa system sygnalizacji pożaru SPP.
Co to jest system sygnalizacji pożaru SSP?
System sygnalizacji pożarowej to zespół urządzeń, za pomocą których wykrywa się i alarmuje o zagrożeniu pożarem. Urządzenia przeciwpożarowe pozwalają także na powiadomienie odpowiednich służb o zagrożeniu. Instalacja SSP powinna przebiegać zgodnie z warunkami, panującymi w danym budynku. Jego montaż dostosowuje się do indywidualnych zapotrzebowań na terenie danego obiektu.
Elementy systemu sygnalizacji pożaru
Standardowe systemy sygnalizacji pożarowej obejmują centralę, czujki oraz ręczne ostrzegacze pożarowe i sygnalizatory. W systemach zaawansowanych znajduje się dodatkowo zasilacz pożarowy, który w sytuacji zaniku zasilania głównego umożliwia podtrzymanie napięcia. Dzięki niemu najważniejsze elementy, składające się na system alarmu pożarowego, nie przestają działać. W skład zaawansowanego SSP wchodzą też moduły monitorujące i sterujące, a także wszelkie urządzenia, umożliwiające zdalną transmisję alarmów.
Centrala, jako główny element systemu, odpowiada za gromadzenie i analizę danych pobieranych z urządzeń wykrywających. Urządzenie realizuje sterownicze i sygnalizacyjne operacje zgodne ze sposobem, w jaki zostało skonfigurowane. Centrala powinna być dostosowana do warunków obiektu, w jakim ma zostać zainstalowana. Ręczne ostrzegacze pożarowe pozwalają na ostrzeżenie przed pożarem przez dowolną osobę przebywającą na terenie obiektu. Wśród elementów SSP znajdują się także elementy w postaci czerwonych przycisków, oznaczonych to słowem „pożar". Ich rozmieszczenie planuje się w projekcie systemu sygnalizacji pożarowej. Dobrze przemyślany projekt zapewnia możliwość natychmiastowego zaalarmowania o ewentualnym pożarze. Sygnalizatory alarmują o potencjalnym zagrożeniu za pomocą dźwięku lub światła połączonego z sygnałem dźwiękowym. Moduły sterujące i monitorujące operują wszelkimi urządzeniami związanymi z kontrolą obsługi centrali. System sygnalizacji pożarowej zawiera także czujniki dymu i temperatury, które pozwalają na wykrycie pożaru.
Zastosowanie systemów sygnalizacji pożaru
Miejsca objęte obowiązkiem zastosowania systemu wykrywania zagrożenia pożarowego reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Należą do nich:
- Budynki użyteczności publicznej, takie jak przedszkola, szkoły, szpitale i sanatoria (o liczbie miejsc powyżej 200), szpitale psychiatryczne (z liczbą miejsc powyżej 100), biblioteki (jeśli ich zbiory stanowią narodowy zasób biblioteczny), teatry (o liczbie miejsc powyżej 300), kina (o liczbie miejsc powyżej 600), muzea i zabytki budowlane, obiekty sportowe i sale widowiskowe (z liczbą miejsc powyżej 1500) oraz urzędy państwowe i samorządowe.
- Budynki handlowe i wystawowe. W przypadku obiektów budowlanych jednokondygnacyjnych obowiązek obejmuje budynki o powierzchni strefy pożarowej powyżej 5000 mkw. W przypadku wielokondygnacyjnych strefa pożarowa wynosi powyżej 2500 mkw.
- Budynki gastronomiczne z liczbą miejsc powyżej 300.
- Domy pomocy społecznej i ośrodki rehabilitacji osób niepełnosprawnych z liczbą łóżek powyżej 100.
- Zakłady pracy, w których zatrudnia się powyżej 100 osób niepełnosprawnych.
- Budynki zamieszkania zbiorowego o liczbie miejsc powyżej 50. Jeśli obiekty tego typu użytkowane przez czas dłuższy niż trzy doby, obowiązek zainstalowania SSP dotyczy budynków z liczbą miejsc noclegowych powyżej 200.
- Budynki, w których znajdują się archiwa, wyznaczone przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
- Ośrodki elektronicznego przetwarzania danych oraz urzędy obsługujące organy administracji rządowej.
- Centrale telefoniczne o pojemności powyżej 10 000 numerów i centrale telefonicznych tranzytowe o pojemności 5 000-10 000 numerów, o znaczeniu miejscowym lub regionalnym.
- Garaże podziemne ze strefą pożarową, której powierzchnia przekracza 1500 mkw oraz garaże, które obejmują więcej niż jedną kondygnację podziemną.
- Stacje metra i kolei podziemnych, dworce i porty, w których może przebywać więcej niż 500 osób.
- Banki ze strefą pożarową, która zawiera salę operacyjną, o powierzchni przekraczającej 500 mkw.
Projektowanie i montaż systemu SSP
Zanim nastąpi montaż systemu sygnalizacji pożaru, należy wykonać projekt, w którym zawiera się rozmieszczenie wszystkich elementów SSP. Rodzaj i sposób rozmieszczenia detektorów pożaru powinien być dobrze przemyślany i wykonywany przez profesjonalistów. Wykwalifikowane w tym zakresie firmy zadbają o odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia czujników i konfigurację centrali. Firmy zajmujące się ochroną przeciwpożarową zapewniają także regularne przeglądy i serwis systemów sygnalizacji pożaru. Skorzystanie z usług profesjonalistów jest niezbędne, ponieważ zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa oraz właściwą pracę wszystkich urządzeń wchodzących w skład SSP.
Konserwacja i utrzymanie systemu SSP
Obowiązek systematycznej konserwacji SSP wynika z przepisów prawnych, nałożonych na właściciela budynku lub jego zarządcę. Systemy sygnalizacji pożarowej muszą być poddawane przeglądowi technicznemu przynajmniej raz w roku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko fałszywego alarmu i zwiększa bezpieczeństwo działania SSP. Konserwację systemu przeprowadza się częściej, jeśli producent zaleca takie działania. W tej kwestii dużą rolę odgrywa typ systemu i stabilność jego pracy.
Wymagania techniczne systemów sygnalizacji pożaru
Systemy sygnalizacji pożarowej składają się z urządzeń, które muszą zostać objęte odpowiednimi certyfikatami. SSP mogą instalować wyłącznie osoby wykwalifikowane w tym zakresie, a ich kompetencje powinny być potwierdzone certyfikatami. Instalator powinien stosować się do wszelkich wymagań technicznych, formalnych i prawnych. Zarówno projektowanie systemów sygnalizacji pożarowej, jak i ich instalacja musi przebiegać zgodnie z odgórnie narzuconymi wymogami. To samo dotyczy eksploatacji systemu. Projektowanie, montaż i użytkowania SSP regulowane są odpowiednimi ustawami, rozporządzeniami i normami oraz muszą przebiegać zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumentacji technicznej producentów systemów.
Do ustaw i rozporządzeń określających warunki projektowania, instalowania i użytkowania SSP zaliczamy: Ustawę o ochronie przeciwpożarowej, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Ustawa — Prawo budowlane oraz Norma PKN-CEN/TS 54-14: Systemy sygnalizacji pożarowej.
Korzyści z zastosowania systemów sygnalizacji pożaru
System sygnalizacji pożarowej SSP jest nie tylko wymagany prawnie, ale także niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki szybkiemu wykrywaniu pożaru pozwala na natychmiastowe podjęcie kroków ewakuacyjnych, co znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób na co dzień przebywających na terenie obiektu. SSP jest bardzo przydatny także w kontekście zminimalizowania strat materialnych. Ponadto system sygnalizacji pożaru zapewnia możliwość zintegrowania z innymi systemami bezpieczeństwa zastosowanymi na terenie danego obiektu, co wpływa na zwiększenie jego ochrony. Dzięki SSP budynki użyteczności publicznej są bardziej bezpieczne. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy dany obiekt użytkuje na co dzień duża liczba osób.
Podsumowanie
System sygnalizacji pożaru to zbiór urządzeń, służących do wykrywania zagrożenia pożarowego i powiadamiania służb. Składa się z wielu elementów, które rozmieszcza się na terenie wybranego obiektu. Miejsca objęte obowiązkiem instalacji SSP regulują ustawy i rozporządzenia. Projekt rozmieszczenia i montaż wykonywany jest przez profesjonalistów. System zapewnia możliwość natychmiastowej ewakuacji w przypadku wystąpienia zagrożenia.
Dowiedz się więcej: