Od marca 2017 r. do programu „Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” przystąpiły kolejne firmy - Rembor General oraz Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych. Głównymi założeniami tego przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa na polskich budowach, a także wyeliminowanie groźnych wypadków, zwłaszcza tych kończących się śmiercią poszkodowanego. Coraz więcej firm budowlanych dąży do zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom na placach budowy.
Porozumienie powstało w 2010 roku. Na początku należało do niego siedem firm, ale dziś grono to powiększyło się do 12 wykonawców budowlanych. Do zespołu Porozumienia należą: Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Karmar, Mostostal Warszawa, Mota-Engil Central Europe, Polimex-Mostostal, PORR Polska Infrastructure, Skanska, Strabag, Unibep oraz Warbud. Z roku na rok coraz więcej średnich i małych firm budowlanych chce wprowadzić w swoich zakładach pracy standardy i rozwiązania proponowane przez „Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”
Wspólne standardy BHP
„Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” wypracowało wspólne standardy BHP, które gwarantują realizację priorytetów poprawiających bezpieczeństwo na polskich budowach. Od czasu powstania Porozumienia, zrzeszone firmy starają się wdrażać jednolite normy.
Do głównych założeń Porozumienia należą:
- wymóg, aby przed rozpoczęciem prac przeprowadzać w firmie wysokiej jakości szkoleń okresowych oraz informacyjnych - „Załącznik do umów podwykonawczych dot. BHP”;
- zarządzanie ryzykiem – Instrukcja Bezpiecznego Wykonania Robót oraz Standardy dla Prac Szczególnie Niebezpiecznych;
- standardy minimalnych wymagań wobec podwykonawców;
- obowiązek używania okularów ochronnych na każdej budowie;
- inicjatywa „Tydzień Bezpieczeństwa” - to wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa pracy, w której udział bierze 30 tys. osób pracujących na polskich budowach.
Poparcie organów państwowych i organizacji społecznych
Od początku istnienia „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” inicjatywa zyskała poparcie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Potem do współpracy dołączyły inne organizacje, m.in. Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Związek Zawodowy „Budowlani”, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Krajowy Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ "Solidarność". Obecnie swoje poparcie zadeklarował również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS i Porozumienie podpisały list intencyjny, który zapoczątkował współpracę pomiędzy organizacjami, w zakresie podniesienia bezpieczeństwa w grupie małych i średnich firm budowlanych.
Tego typu inicjatywy, jak „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”, to dobry krok nie tylko w kierunku poprawienia sytuacji pod względem bezpieczeństwa na budowach, ale przede wszystkim zmiana sposobu myślenia o kwestiach bezpieczeństwa.