Dlaczego pracodawca nie powinien lekceważyć zasad BHP?
10.11.2016
BHP,
Bezpieczeństwo w pracy jest najważniejsze. Pomimo tego, że każdy powinien o tym wiedzieć , polscy pracodawcy często lekceważą kursy BHP. Jeśli w ogóle są, to często szkolenia prowadzone są po macoszemu. Skutki takiego działania mogą być katastrofalne, wielu pracowników traci zdrowie a nawet życie. Nie mówiąc już o wysokich karach pieniężnych nakładanych na pracodawców za dopuszczenie do pracy pracownika bez szkolenia. Jako specjaliści z firmy BHP Center, która zajmuje się prowadzeniem profesjonalnych szkoleń dla pracowników tłumaczymy, dlaczego nie można lekceważyć tego problemu.
Obowiązek przestrzegania przepisów BHP ma zarówno pracownik, jak i pracodawca. Niestosowanie się do zasad może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Kodeks pracy przewiduje między innymi upomnienia, nagany i kary pieniężne dla pracownika. Natomiast grzywna nałożona przez inspektora z Państwowej Inspekcji Pracy na pracodawców i kierowników może wynosić od 1.000 zł do aż 30.000 zł.
Śmiertelne wypadki – dane nie pozostawiają złudzeń
Przeszkolenie pracowników to obowiązek pracodawcy, tym bardziej kiedy mają oni pracować w trudnych warunkach. Dane przedstawione przez Państwową Inspekcję Pracy pokazują, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, lekceważą zasady iszkolenia BHP. Wszyscy wiedzą, że kursy są potrzebne, jednak ludzie traktują je jako nudy obowiązek, a nie jako praktyczne porady, które naprawdę mogą uratować życie. Kary pieniężne to jedno, ale groźne wypadki naprawdę się zdarzają.
Według Państwowej Inspekcji pracy, tylko w 2015 roku, w naszym kraju zginęły aż 42 osoby, na skutek braku lub niewłaściwej wiedzy z zakresu BHP, czyli uczestnicy tych wypadków nie byli odpowiednio przeszkoleni Wypadków tych dałoby się uniknąć. W ciągu 2 ostatnich lat, inspektorzy przeprowadzili prawie 5 tysięcy kontroli. Realnie co trzeci pracownik w polskich firmach nie miał wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa w pracy.
Problem leży po stronie pracodawców. Tak duży odsetek nieprzeszkolonej kadry oznacza, że duża część pracodawców lekceważy swoje obowiązki związane z zapewnieniem zatrudnianym osobom wymaganych szkoleń, narażając je tym samym na utratę zdrowia a nawet życia.
W latach 2013-2015 w wypadkach przy pracy, spowodowanych brakiem podstawowej wiedzy z zakresu BHP zginęło 149 pracowników a aż 289 z nich doznało ciężkich obrażeń ciała.