Co to jest audyt w pracy? Wszystko o audycie BHP.
08.02.2023
Aktualności, BHP,
Kiedy słyszymy słowo "audyt", często podświadomie wywołuje to u nas stres. Jest to zrozumiałe, ponieważ słowo to kojarzy się ze sprawdzaniem i szukaniem błędów. Audyt BHP, choć być może wiąże się z koniecznością poświęcenia czasu i odszukania dokumentacji, jest rzeczą bardzo potrzebną. Pomoże ocenić stan BHP na dany moment i uniknąć kar w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.
Kiedy wykonać audyt BHP?
Przede wszystkim przy zakładaniu działalności i wszelkich zmianach - nowych lokalizacjach, biurach, halach produkcyjnych. Pomoże to zdiagnozować, czy stanowiska pracy są urządzone zgodnie z przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz czy globalnie w zakładzie pracy są spełnione wymagania z zakresu bezpieczeństwa pracy, ergonomii. Ważną kwestią jest również ochrona przeciwpożarowa, a więc między innymi rozmieszczenie gaśnic i hydrantów. Więcej na temat gaśnic przeczytasz we wpisie "Jak oznakować gaśnicę przeciwpożarową" lub dowiesz się z nagrania z webinaru "ochrona przeciwpożarowa".
Jak przygotować się do audytu BHP?
Dobrze, aby nie uprzedzać pracowników i aby zachowywali się swobodnie. Pomoże to ocenić audytorowi w jaki sposób praca jest wykonywana na co dzień i czy w procesach nie należy czegoś poprawić. Z pewnością przejdzie się po stanowiskach pracy, aby to zweryfikować. Przyjrzy się również, jak wygląda obsługa przez pracowników poszczególnych urządzeń. Jeśli chodzi o działy kadr, czy HR, warto przygotować teczki pracowników.
Zakres audytu
Audyt BHP weryfikuje warunki pracy panujące w zakładzie, ale również dokumentację - na przykład zaświadczenia po szkoleniach BHP. Audytor sprawdzi, czy dla każdego rodzaju stanowiska jest przygotowana aktualna ocena ryzyka zawodowego i jest przedstawiania pracownikom, czy są prowadzone szkolenia BHP i z zakresu pierwszej pomocy oraz czy nie są przekroczone normy natężenia hałasu i wibracji. Sprawdzi również rejestr wypadków przy pracy - osobom poszkodowanym, które zgłoszą wypadek przełożonemu, przysługuje prawo do wszczęcia postępowania powypadkowego. Kolejna kwestia wymagająca weryfikacji to, czy nawet jeśli dokumentacja jest kompletna, pracownicy są z nią zapoznawani - z oceną ryzyka zawodowego, z instrukcjami, regulaminami. Wszelkie nieprawidłowości zostają spisane i powstaje raport. W oparciu o raport z audytu pracodawca może wprowadzić modyfikacje warunków pracy, nadrobić kalendarz szkoleń. Wie też, na co zwrócić uwagę w przyszłości.
Dlaczego warto odbyć audyt?
Każdy pracodawca ma obowiązek dostosowania warunków pracy w firmie do zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy – mówią o tym zarówno Kodeks Pracy, jak również Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Do zakładu pracy zawsze może zgłosić się organ taki jak Państwowa Inspekcja Pracy, Sanepid, Urząd Dozoru Technicznego czy Państwowa Straż Pożarna, aby dokonać kontroli. Dlatego też bezpieczeństwo pracy nie powinno być kwestią bagatelizowaną. Pracodawcy ponoszą odpowiedzialność karną i finansową w tym zakresie.
Podsumowując, warto zainwestować czas w kompleksowy audyt BHP. Częste audyty mają na celu zweryfikowanie zgodności stanu BHP z przepisami, odpowiedniego przygotowania stanowisk i wyeliminowanie błędów. Pracodawcy mają obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy. Ich zaniedbanie może skutkować nałożeniem kary.