Bezpieczna droga na wakacje
14.06.2019
BHP,
Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2018 roku doszło do 31 410 wypadków drogowych. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w okresach świątecznych i wakacyjnych. Jak zadbać o bezpieczeństwo w drodze na urlop?
Zapięte pasy, fotelik, ważny przegląd - czyli konieczne minimum
Umieszczenie pociechy w foteliku, zapięcie pasów - te czynności trwają kilka minut, a mogą uratować życie. Przegląd stanu technicznego pojazdu jest obowiązkowy, w przypadku nowego samochodu - po trzech, a następnie dwóch latach, dla starszego samochodu co roku.
Trasa urlopowa jest zazwyczaj zdecydowanie dłuższa niż z domu do pracy, dlatego aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto zadbać o dobry stan samochodu przed wyjazdem. Dodatkowo, w okresie wakacyjnym policja prowadzi wzmożone kontrole na drogach.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu to trójkąt ostrzegawczy do umieszczenia na drodze
w razie wypadku oraz gaśnica. Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż, warto mieć ze sobą również: apteczkę doraźnej pomocy, kamizelkę odblaskową, koło zapasowe, komplet zapasowych żarówek czy zestaw narzędzi.
Co ważne, w pozostałych krajach europejskich mogą obowiązywać inne przepisy dotyczące wyposażenia pojazdu - należy się z nimi zapoznać przed wyjazdem!
Jesteś
zmęczony? Nie jedź!
Choć wizja szybszego dotarcia na miejsce jest kusząca, kierowca musi odpoczywać i robić przystanki. Szczególnie w trakcie monotonnej trasy łatwo jest stracić czujność.
Prowadzisz i odczuwasz senność? Poproś towarzysza podróży, aby od czasu do czasu nawiązał rozmowę, pomógł zachować skupienie.
Używki - przyczyny wypadków
Używki sprawiają, że ludzie tracą koordynację ruchową, orientację w czasie i przestrzeni, refleks, ich reakcje są spowolnione i nieadekwatne do sytuacji.
Kierowca, który prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, dokonuje przestępstwa. Za ten czyn grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Co więcej, otrzyma zakaz prowadzenia pojazdu na co najmniej 3 lata.
Nie trać
czujności
Jak mówią statystyki, paradoksalnie do największej liczby wypadków dochodzi w słoneczne dni. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że kierowcy tracą czujność. Ostrożniej zachowują się, kiedy panują złe warunki atmosferyczne. W pogodne dni zwiększają prędkość i częściej łamią przepisy drogowe, co może być tragiczne w skutkach.
Oznakowania
Jeśli jesteś początkującym kierowcą albo jedziesz z dzieckiem – umieść na samochodzie naklejkę informującą o tym fakcie innych kierowców. Ta mała rzecz może mieć duże znaczenie. Być może ktoś widząc, że podróżujesz razem z pociechą, dwa razy zastanowi się nad tym, czy przyspieszyć, "siedzieć na ogonie", albo wykonać manewr niebezpiecznego wyprzedzania.
Twoja pociecha jedzie na wycieczkę autokarem? Poproś o kontrolę!
W każdej gminie, w Wydziale Ruchu Drogowego, organizator wycieczki lub rodzic może poprosić policję o kontrolę autokaru. Taką potrzebę warto zgłosić wcześniej. Funkcjonariusze sprawdzą stan techniczny pojazdu oraz trzeźwość kierowcy.
Potrzebę kontroli stanu
technicznego autokaru można również zgłosić do Inspekcji Transportu Drogowego.
Warto pamiętać o zgłoszeniu pojazdu do kontroli na parę dni wcześniej przed planowaną
wycieczką.
Zachęcamy również do korzystania z usługi Bezpieczny Autobus https://bezpiecznyautobus.gov.pl/strona-glowna, która uruchomiona została już w 2014r. Usługa prowadzona jest przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Co możesz sprawdzić ?
Podstawowe informacje o wybranym autobusie lub autokarze. Na
przykład:
- czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
- czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- czy jest wyrejestrowany albo kradziony,
- dane techniczne, na przykład liczbę miejsc w autobusie,
- stany licznika z badań technicznych. Informacje o stanie
licznika są gromadzone w bazie od 2014 roku.
Usługa jest bezpłatna.
Zdrowy rozsądek jest najważniejszy
Urlop ma być czasem odpoczynku i relaksu. W trakcie długo wyczekiwanego odpoczynku nie musimy się nigdzie spieszyć, ani stresować. Lepiej dojechać na miejsce godzinę później, ale bezpiecznie.